Zabawki logiczne dla kotów. Dlaczego warto je wybrać?

Czy twój kot źle się zachowuje? Czy zrzuca rzeczy na podłogę, budzi cię wcześnie rano, albo w środku nocy, by wybłagać od ciebie jedzenie? Zapewne po prostu odpowiadasz na to dając swojemu kotu trochę przysmaków, żeby tylko dał ci spokój na jakiś czas. Cóż, jest to krótkotrwałe rozwiązanie, ale nie zażegnuje problemu, może to nawet go pogłębiać. Jeśli twój kot nauczy się, że jego zachowanie działa, to będzie je kontynuował.

Należy pamiętać, że do każdej zmiany w zachowaniu kota trzeba podchodzić z powagą. To może być oznaka choroby, bądź bólu lub stresu, a może to być coś błahego, jak nuda. Jeśli kot zaczyna się dziwnie zachowywać, powinno się odwiedzić weterynarza i sprawdzić, czy ze zwierzakiem wszystko w porządku. Weterynarz również może być osobą, która podpowie, jak sobie poradzić z niesfornym zwierzakiem.

Koty nie robią niczego na złość swojemu opiekunowi. To są zwierzęta, które na swój sposób próbują coś zakomunikować. Być może kot odczuwa, że nie zwraca się na niego wystarczająco uwagi? Być może się nudzi?

Koty w naturze są drapieżnikami, które polują i szukają jedzenia. W domu kot nie musi pracować na swoje jedzenie, bo wie, że w misce zawsze pojawi się manna z nieba. Być może jedzenie zawsze jest w misce i kot może zjeść tyle, na ile ma ochotę za każdym razem, kiedy postanowi, że chce jeść.

Warto zacząć od ustalania grafiku posiłków. Zamiast dawać kotu dużo jedzenia raz dziennie, można spróbować podać kotu posiłek trzy, lub więcej razy dziennie, zawsze w tych samych godzinach każdego dnia, tworząc rutynę, dając kotu coś, czego może oczekiwać przez cały dzień.

Jeśli to nie wystarcza, można spróbować wprowadzić zabawki logiczne w życie zwierzęcia.

Zabawki logiczne są głównie robione z myślą o psach, ponieważ zdecydowanie mniej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że koty również mogą bardzo skorzystać na stymulacji umysłowej.

Istnieją różne typy zabawek logicznych dla kotów. Od najprostszych, do najbardziej skomplikowanych dla kocich Einsteinów.

Rodzaje zabawek można zobaczyć na stronie http://foodpuzzlesforcats.com założonej przez Mikel Delgado i Ingrid Johnson – dwie certyfikowane konsultantki kociej behawiorystyki z pasją do łamigłówek dla kotów. Na stronie można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji na temat tego, dlaczego zabawki logiczne dla kotów są istotne i mogą bardzo poprawić samopoczucie psychiczne kota, oraz przede wszystkim, zwalczyć nudę! Wszystkie zabawki są podzielone na kategorie:

  • Zabawki stacjonarne
  • Toczące się zabawki
  • Zabawki na mokrą karmę
  • Zabawki do zrobienia w domu

Kilka zabawek, które uznaliśmy za najbardziej interesujące.

  1. Mata węchowa. Mata węchowa to prosta zabawka zrobiona z pasków tkaniny, najczęściej przywiązanych do gumowej maty z dziurkami. W macie można schować suche przysmaki, by kot mógł je wydobyć, używając węchu i spostrzegawczości.
  2. Catch od firmy Northmate. Catch to interaktywna miska, w której kolce stanowią przeszkody, spomiędzy których kot musi wydobyć jedzenie łapkami. Jest to nie tylko dobre ćwiczenie umysłowe, ale również przyczynia się do spowolnienia jedzenia u kotów, które mają problem ze zbyt szybkim pochłanianiem pokarmu.
  3. Mata do lizania. To, można rzec odpowiednik miski Catch, ale przystosowany do podawania na niej mokrego pokarmu. Maty do lizania są robione w różnych kształtach i kolorach, oraz rozmiarach i poziomach trudności. Maty do lizania również spowalniają proces jedzenia i mogą być wykorzystane podczas przedstawiania kotu nowego zwierzęcia w domu, budując pozytywne skojarzenie.
  4. Digger firmy Cattit senses 2.0. To prosty karmnik z pięcioma zielonymi kubeczkami na karmę. Dwa z nich są większe, a trzy pozostałe są węższe. Kot ma za zadanie wydobyć łapkami jedzenie.
  5. Mad Scientist/Turn Around firmy Trixie pet. Zabawka dla psów i kotów z trzema pojemnikami na przysmaki w kształcie podłużnych probówek, które są zawieszone na rurce nad podstawką z kolcami. Zwierzę może obracać pojemniki, z których przysmaki wypadną na podstawkę, skąd można je wydobyć łapkami.

Jednak jeśli budżet nie pozwala na zakup zabawki, lub jeśli nie macie pewności, czy wasz kot polubi wyzwanie zabawek logicznych od razu, można łatwo zrobić takową ręcznie. Oto poradnik jak zrobić zabawkę logiczną dla kota z prostych materiałów, które można znaleźć w domu:

Potrzebne materiały:

Tektura, lub papier techniczny

Około 6, lub więcej rolek po papierze toaletowym (limitem jest jedynie wasza kreatywność!)

Klej na gorąco, lub inny nietoksyczny klej do papieru/taśma klejąca

Przysmaki, lub sucha karma dla kota

1. Zacznij od sklejenia rolek razem, by ciasno do siebie przylegały. Rolki można ozdobić, ale należy unikać małych elementów takich jak samoprzylepne kryształki, które kot może łatwo oderwać i połknąć. Można je za to śmiało obkleić kolorowym papierem, filcem, lub owinąć włóczką.

2. Przyklej tekturę na spodzie rolek. Możesz przyciąć tekturę, jeśli zajmuje większą powierzchnię niż rolki.

3. Wsyp trochę przysmaków, lub suchej karmy do środka rolek.

4. Połóż zabawkę na boku, lub podstawką do dołu, na twardej powierzchni.

5. Patrz jak twój kot próbuje wydobyć jedzenie z zabawki!

Leave a reply