Odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt jest ważnym i regularnym zabiegiem polegającym na wyeliminowaniu robaków u psów i kotów i zachować zdrowie u nich. Ważne jest też, aby zachować zdrowie dzieci, ponieważ niektóre robaki psów i kotów są przenoszone na ludzi. Pasożyt znajdujący się u zwierzaka żeruje kosztem jego.

Jakie mogą być zagrożenia dla Twojego psa lub kota?

W przewodzie pokarmowym zwierzaków żyje wiele robaków, zwanych endopasożytami lub pasożytami wewnętrznymi. Niektóre robaki mogą też występować również w płucach i sercu.

U psów i kotów występują dwie odmiany robaków trawiennych w zależności od formy:

  • nicienie, włosogłówki, tęgoryjce, glisty
  • płazińce, tasiemce to najczęściej grzybice, rozmnażające się niezależnie.

Ryzyko z występowaniem robaków jest różne dla psów i kotów, ponieważ mogą powodować chwilowe zaburzenia tj. biegunka, obrzęk gruczołów odbytu lub niedrożność. Robaki obłe,które mogą być przenoszone przez łożysko od matki i u kota mogą mieć ok. 10-15 cm. Robaki powodują szereg niedoborów, bo mogą usuwać część pokarmu zwierzaka, powodując osłabienie zwierzaka. Może to być niebezpieczne dla szczeniaków i starszych zwierząt.

Jakie mogą być zagrożenia dla ludzi?

Pasożytnicze choroby zwierząt przenoszone na ludzi zwane są chorobami odzwierzęcymi. Małe dzieci często zarażają się po dotknięciu zwierzaka zabrudzonymi rękami. Zjada jaja, które w organizmie przekształcić się mogą w pasożyty czy larwy. Wędrujące pasożyty mogą spowodować i wywołać wiele szkód tj. problemy z sercem, oczami, mogą tworzyć się torbiele w wątrobie lub jamie brzusznej.

Leczenie odrobaczające to zupełnie coś innego od zapobiegania odrobaczania. Leczenie odrobaczania powinno być wykonywane od razu po zdiagnozowaniu i powtórzyć należy 3 tygodnie później. Przy profilaktyce wziąć trzeba pod uwagę wiek zwierzaka, tryb życia i środowisko w jakim żyje.

U kociąt i szczeniąt, kiedy nie mają w pełni odporności, bo jeszcze nie są dojrzałe. Najczęściej zarażają się przez glisty, przez łożysko matki lub mleko albo matkę. Przez to większość zwierzaków może urodzić się z glistami. Większość środków odrobaczających działa najbardziej na larwy niż na dorosłe glisty. Dlatego najważniejsze jest odrobaczanie zwierzaków co miesiąc, aż do 6-7 miesiąca.

U samic hodowlanych konieczne jest odrobaczanie bezpiecznymi środkami stosowanymi dla samic w ciąży i po porodzie oraz w trakcie laktacji, potem po 15 1 30 dniu, żeby nie zakazić młodych.

U zwierząt bez ryzyka odrobaczanie powinno przeprowadzać się raz lub dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią. Jesienią eliminuje się wszystkie zanieczyszczenia, które są częste przy zmiennej pogodzie.

More Articles

  • Odżywianie

    Odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie zwierząt domowych.

  • Zabiegi profilaktyczne

    Każdego zwierzaka powinno poddać się badaniom profilaktycznym.

  • Czipowanie zwierząt

    Jak wygląda mikroczipowanie kotów, psów i jak to przebiega

  • Odpowiedzialność

    Zwierzęta to nie tylko nasze przyjaciele i towarzysze, ale również nasze odpowiedzialności.